Історична довідка

Історична довідка про Потіївку

Фото без опису

Знак на в'їзд в село.


Походження назви


За документами XVII ст. село спочатку називалося Ложниці, яке заснували пани Єльці над річкою Осічкою (потім Шлямаркою). У документах XVII—XVIII ст. зустрічається дві назви — Вереміївка і Потіївка. З XIX ст. залишається назва Потіївка. Південна частина села називалася Букачі або Стовпець. За свідченням історика Л.Похилевича, село Ложниці було перейменоване в Потіївку на честь греко-католицького митрополита Іпатія Потія (1593—1613). Можливо, це і вірно, бо село з кінця XVI ст. було митрополичим маєтком, а в XVIII ст. Радомишль був осідком греко-католицьких митрополитів; Потіївка з церквою і приходом належала до Радомишльського ключа. Версія про найменування села на честь Іпатія Потія зустрічається і в польській літературі XIX ст., наприклад, у «Словнику географічному» Королівства Польського (т.8, 1887 р.)


Час заснування


Фото без опису

Потіївка на мапі Шуберта, 1867 р.


Найдавнішим писемним свідченням є документ, який датований 7 вересня 1614 р. Документ свідчить, що греко-католицький митрополит Й.Рутський звернувся в суд зі скаргою на В. Тише-Биковського, який захопив митрополиче село Потіївку. В документі також сказано, що Потіївка вже 30 років, як була заселена і завжди належала митрополиту. Отже, село було засноване у 80-х рр. XVI ст. А Потіївку, можливо, було перейменовано після 1613 р., по смерті митрополита Іпатія Потія. Ще один висновок: з початку XVII ст. до 1833 р. в Потіївці була греко-католицька церква — церква в ім'я Покрови Пресвятої Богородиці, дуже давня, в 1784 р. не було відомо про час її побудови. У 1845 її ремонтували. Церква знаходилась біля нинішньої, її розібрали і перевезли в Нову Буду, а поряд збудували на початку XX ст. нову, яка і збереглась до наших днів.

Але нові дослідження свідчать, що Потіївка заснована 1603 року


Інші свідчення


Фото без опису

Потіївка на мапі Австрійського Генштабу, 1912 р.


Зі статистичного збірника Київського губернського правління 1900 р. в селі Потіївці було 215 дворів, 1098 жителів. Населення займалось землеробством, а крім того — виробництвом коліс на суму 250 крб. на рік. В селі була одна церква, одна церковно-приходська школа в якій один учитель навчав до 40 дітей заможних селян, один вітряк, один хлібний магазин. Був ще пожежний обоз з чотирьох бочок і чотирьох багрів. Першу звістку про Лютневу революцію в селі поширив учитель місцевої школи, який відзначався вільнодумством. Навесні 1917 р. в селі з'явилися перші дезертири з фронту.


Фото без опису

Потіївка на мапі Стрельбицького, 1917 р.


4 листопада 1921 р. під час Листопадового рейду у Потіївці зупинилась на ночівлю Подільська група (командувач Сергій ЧорнийАрмії Української Народної Республіки. Група простояла у Потіївці до 6 листопада.


Фото без опису

Пам'ятник героям, які загинули у роки Великої Вітчизняної Війни.


В 1924 р. в Потіївці було створено комнезам, який поставив питання про перерозподіл землі. Частина малоземельних селян одержали землю на західній околиці села і заснували там нову вулицю — Нова Громада. В кінці 1927 р. в Потіївці було створено комуну, в якій спочатку об'єдналось 18 господарств. Комунари одержали землю, усуспільнили все майно, побудували декілька господарських приміщень. Комуні було передано панський паровий млин в селі Рубанці (нині Малинського району), який давав їй значні прибутки. В 1929 р. в селі був організований колгосп ім. Чубаря, а в 1930 р. було утворено другий колгосп — «Червоноармієць», які в 1950 р. об'єдналися в один — колгосп ім. Леніна, з 1962 р. — «Шлях до комунізму», а з 1964 р. — «Прогрес». В 1924 р. в Потіївці була побудована початкова школа, яка в 1926 р. стала семирічкою, а з 1936 р. — середньою.

В 1922—1959 рр. Потіївка була районним центром. Тут діяла машинно-тракторна станція, яка була створена в 1931 р., цегельний завод, потужністю 3 млн шт. цегли в рік, будівництво якого було завершено в 1958 р., діяв млин, маслозавод, лікарня на 75 ліжок, сільгосптехніка, яка обслуговувала 9 колгоспів, кінотеатр, будинок культури, середня школа, школа-інтернат, комунгосп, поштове відділення та ін.


Відомі люди


Фото без опису

Гранітний пам'ятник-бюст Івану Федотовичу Бугайченку.


У селі народився академік НАН України, директор Інституту математики НАН України Анатолій Михайлович Самойленко.

У селі народився — український історикпрофесор, декан історичного факультету Дрогобицького педуніверситету Леонід Володимирович Тимошенко. Рідному селу присвятив дві книги: «Потіївка та її околиці в XVI—XIX ст.» (Дрогобич, 2000) та «Нариси з історії Потіївки та її околиць в XVII—XX ст.» (Дрогобич, 2005).


Фото без опису

Надгробок на могилі Бугайченко Івана Федотовича у с. Потіївка.


У селі встановлено гранітний пам'ятник-бюст Герою Радянського Союзу Івану Федотовичу Бугайченку(був секретарем Потіївського підпільного райкому КП(б)У).

У Потіївці навчалася в інтернаті для дітей з багатодітних родин народна артистка України Ніна Митрофанівна Матвієнко

У Потіївці народився Надзвичайний і Повноважний Посол України Савченко Юрій Васильович.

  • Василь Мартиненко, кавалер ордена Червоної Зірки, загинув під час війни в ДР Афганістан.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора